Bez glutenu – chlebek bananowy bezglutenowy bez jajek
Ostatnio coraz częściej słyszy się o kolejnych osobach odchodzących od glutenu, obecnego między innymi w przetworach zbożowych. Można powiedzieć, że stało się to niejako modą, na której czele stoją różni sportowcy i celebryci. Specjalne produkty oraz dania bezglutenowe, przeznaczone są głównie dla osób uczulonych na ten składnik. Jednak głosy o wadach glutenu stały się coraz mocniejsze, co przełożyło się na ilość rezygnujących z niego ludzi. W konsekwencji otworzyła się furtka dla różnych przedsiębiorstw pracujących w branżach spożywczych i gastronomicznych. Na rynku pojawiły się towary bezglutenowe, dzięki temu zaczęły powstawać bardzo interesujące przepisy na poszczególne dania, a te dobrze znane zyskały odświeżoną formułę. Na przykład chleb, którego recepturę prezentujemy w tym artykule.
Chlebek bananowy bezglutenowy bez jajek
PRZEPIS NA ZAKWAS
– mąka lub mieszanka bezglutenowa
– woda
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Skład oraz samo przygotowanie zakwasu jest proste, ale czasochłonne. Do większego naczynia wsypujemy szklankę mąki oraz szklankę ciepłej wody. Mieszamy te składniki i odstawiamy. Tę czynność należy powtarzać przez kilka następnych dni, aż do momentu, kiedy zakwas zacznie „pracować”, czyli bąbelkować i powiększać swoją objętość. Trwa to, mniej więcej, 4-5 dni.
PRZEPIS NA CHLEB
– 750 ml wcześniej przygotowanego zakwasu
– kiść bananów
– 500 gramów mąki bezglutenowej
– 400 ml ciepłej wody
– sól
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Do miski przesiewamy mąką oraz dodajemy sól. Teraz obieramy banany, dzielimy je na małe kawałki i w osobnym naczyniu gnieciemy na papkę. Do mąki wymieszanej z solą wlewamy zakwas, rozgniecione banany oraz ciepłą wodę. Całość musimy zarobić, a potem bardzo dokładnie wyrobić na stolnicy posiłkując się podsypywaniem mąki, jest to najbardziej męcząca część. Kiedy uda nam się uzyskać jednolitą masę, to nasze ciasto umieszczamy w wysmarowanej oliwą formie do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w cieplejsze miejsce (np. nasłoneczniony parapet). Czekamy 3-4 godziny aż chleb urośnie. Teraz możemy go wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na godzinę. Przed tym wierzch można posypać pestkami słonecznika.