Garść faktów i mitów na temat kąpieli psa

kwi 17, 2018 by

Garść faktów i mitów na temat kąpieli psa

Poszukiwanie informacji na temat wykonywania kąpieli psa może doprowadzić właściciela do zawrotów głowy. Kto kiedykolwiek interesował się tym tematem, ten wie, że można natrafić na wiele sprzecznych ze sobą informacji. Różnice w zaleceniach widać nie tylko w szczegółach, takich jak jak przygotowanie kąpieli, ale również w całkowicie podstawowych kwestiach, np. dotyczących tego jak często można kąpać psa. Ilu ludzi, tyle opinii na temat prawidłowego zachowania higieny u psa. W związku z tym podajemy spis różnych twierdzeń i wyjaśniamy, czy jest w nich ziarno prawdy, czy może można je od razu włożyć między bajki?

1. Psa nie trzeba kąpać, doskonale poradzi sobie sam. – MIT

Psy nie wymagają częstych i systematycznych kąpieli, ale są sytuacje, w których musimy wkroczyć i opanować sytuację. Pozostawienie samemu sobie psa, który jest widocznie ubrudzony może mieć późniejsze nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Poza tym, należy pamiętać, że są czworonogi, których stan zdrowia wymaga wzmożonych kąpieli.

2. Psa można kąpać używając do tego celu szamponu dla ludzi. – MIT

Nawet najbardziej delikatny szampon, ale stworzony z myślą o ludziach nie będzie odpowiedni dla psa. Powodem jest fakt, że skóra człowieka w porównaniu do skóry psa ma inne pH. Odpowiednio dobrany szampon nie będzie więc negatywnie na nie wpływać, a źle dobrany będzie niszczyć naturalną warstwę ochronną skóry, co prowadzić może do późniejszych problemów.

3. Psa nie można kąpać jeżeli przyjmuje szczepienia. – FAKT

Kąpiel obniża odporność psa co łatwo może doprowadzić do przeziębienia. Szczepienia natomiast powinny być realizowane podczas dobrego stanu zdrowia psa. Z tego względu należy wstrzymać się z kąpielą na kilka dni przed i po podaniu szczepień, aby z jednej strony nie było konieczne przełożenie terminu ich wykonania, a z drugiej nie obciążyć dodatkowo organizmu psa w tym okresie. Poza tym powinniśmy pamiętać, żeby wstrzymać z kąpielą również jeśli pies wykazuje jakiekolwiek objawy chorobowe, np. wymiotuje.

4. Częstotliwość kąpieli psa zależy od jego rasy. – FAKT

Kwestia tego jak często można kąpać psa uzależniona jest od kilku czynników. Jednym z nich jest rasa, a konkretniej rodzaj sierści, jaką posiada nasz czworonóg. Powinniśmy dopasować częstotliwość kąpieli do minumum, jakie pozwoli nam zachować u niego odpowiednią higienę. Należy wykonywać kąpiel tak często żeby nie doprowadzić do utworzenia się w sierści kołtunów lub jej sklejania się. Pamiętajmy jednak, że na zachowanie odpowiedniej higieny u psa wpłyniemy również podmywaniem, przecieraniem zwilżoną ściereczką lub czesaniem. Nie zawsze konieczne jest wykonanie kąpieli całego psa.

5. Aby zapobiec przeziębieniu psa po kąpieli należy wysuszyć go suszarką. – MIT

 

Istotne w zapobieganiu negatywnym konsekwencjom zdrowotnym po kąpieli nie jest czas, w jakim sierść psa się wysuszy, a to w jakich warunach to nastąpi. Pamiętajmy o umyciu psa wodą o temperaturze około 38oC, oszuszeniu go ręcznikiem oraz zapewnieniu spędzenia co najmniej kilku godzin w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Ważne jest, aby pies po wykonanej kąpieli nie wychodził przez pewien czas na dwór i miał szansę całkowicie wyschnąć. Nie jest istotne czy sierść psa wysuszy się samodzielnie czy zastosujemy w tym celu suszarkę.

 

Related Posts

Tags